„Święto Pieczonego Ziemniaka w Wysokiej Strzyżowskiej”
Jubileuszowa 30. edycja zorganizowana została przez Gminę Strzyżów oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Straż Pożarną w Wysokiej Strzyżowskiej – Górnej. Zadanie to zostało zrealizowane dzięki utrzymaniu dofinansowania z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Mieszkańców Wysokiej Strzyżowskiej „Kopytko”, Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów oraz Biblioteka publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie.
Od rana robiło się gwarno przy budynku Centrum Kultury i Sportu, a to za sprawą zaproszonych Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku w konkursie „Mam smaka na coś z ziemniaka” organizatorzy zaproponowali pieczenie placków ziemniaczanych na różne sposoby. Na placu unosiły się wspaniałe zapachy, w związku z tym Komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia. Po burzliwiej ocenie komisja postanowiła przyznać 10 równorzędnych nagród dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:
- III miejsce dla KGW Bonarówka za placki ziemniaczane z sosem grzybowym,
- II miejsce dla KGW Łętownia za placki ziemniaczane z gulaszem,
- I miejsce dla KGW Glinik Charzewski za placki ziemniaczane z powidłem cukiniowo – jabłkowym.
Komisja postanowiła przyznać dwie nagrody Grand Prix dla KGW Grodzisko za placki ziemniaczane z kaszą manną i śmietaną oraz KGW Wysoka Strzyżowska Górna za placki ziemniaczane z płatkami owsianymi. Natomiast KGW w Wysokiej Strzyżowskiej Dolnej otrzymało wyróżnienie za „najciekawsze połączenie smaków” – placki ziemniaczane z oscypkiem i żurawiną.
W czasie, gdy odbywały się degustacje, wszystkim uczestnikom ziemniaczanego pikniku czas umilili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Strzyżowskiej oraz Kapela Ludowa z Zaborowa, działająca przy GOK w Czudcu, zespół Ludowy z Korczyny, działający przy GOK Korczyna oraz Zespół Ludowy „Kłosowianie” działający przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie.
Dla najmłodszych uczestników pikniku przygotowano mnóstwo atrakcji, konkursów i zabaw, zaczynając od tatuaży, malowanie twarzy oraz zabaw ruchowych przygotowanych przez Bibliotekę Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie, poprzez ogólnodostępne zjeżdżalnie dla dzieci. Wszyscy uczestnicy pikniku, do późnych godzin nocnych bawili się przy dźwiękach biesiadnej muzyki.
M. Utnicka