105. rocznica odzyskania niepodległości
W sobotę 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju organizowano rocznicowe zgromadzenia, koncerty i biegi. Nie inaczej było także w Strzyżowie, gdzie na powiatowo-gminnych uroczystościach zgromadzili się mieszkańcy gminy i powiatu strzyżowskiego, by wspólnie oddać hołd tym wielkim znanym, a także bezimiennym bohaterom, którzy walczyli za Ojczyznę, składając często ofiarę życia.
Uroczystości w Strzyżowie rozpoczął tradycyjnie pochód, któremu przewodniczyła Strzyżowska Orkiestra Dęta, kompania honorowa 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Jednostka Strzelecka 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ps. „Słowik”, poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół, zakładów pracy i organizacji. Wiązanki kwiatów złożono pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu oraz Pomnikiem Żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej.
Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawili w kościele farnym w Strzyżowie ks. proboszcz Jan Wolak oraz ks. Julian Jarząb, proboszcz Parafii pw. św. Bpa Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie. Po myszy pochód przeszedł w okolicę Rynku, gdzie pod pomnikiem Niepodległości wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Powiatu Strzyżowskiego oraz Rady Miejskiej w Strzyżowie.
Dalsza szczęść uroczystości miała miejsce tradycyjnie na placu przy Domu Kultury „Sokół”, a poprowadził ją Kamil Mendocha, dyrektor PCKiT w Wiśniowej. Po odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu flagi na maszt głos zabrali Wicestarosta Strzyżowski Tomasz Garncarski oraz Zastępca Burmistrza Strzyżowa Paweł Midura. – Bądźmy dumni z naszej historii i niech ta duma napędza nas do działania – podkreślał podczas przemówienia zastępca burmistrza. – Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. Dzisiaj bowiem patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii - podkreślał.
Aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny ppor. Tomasz Mosur z 21. daplot odczytał Apel Pamięci, zaś kompania reprezentacyjna 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia oddała salwę honorową. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Kamil Mendocha podziękował za obecność wszystkim uczestnikom: mieszkańcom gminy i powiatu strzyżowskiego, wojsku, policji, pocztom sztandarowym. Dziękował także darczyńcom, którzy przekazali środki na „Specjalny fundusz na remont i odnowę pomników i miejsc pamięci narodowej”.
Zwieńczeniem powiatowo-gminnych obchodów Święta Niepodległości był okolicznościowy program artystyczny, przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie.
Organizatorzy dziękują wszystkim podmiotom i osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w organizację tegorocznego Święta Niepodległości.
A. Kozioł
Fot. W. Plezia - Starostwo Powiatowe w Strzyżowie