Dni Strzyżowa połączone z otwarciem stadionu sportowego
To była jedna z najbardziej oczekiwanych imprez tego lata. W ostatni weekend wakacji 2023, tj. 2-3 września br., odbyły się Dni Strzyżowa, których najważniejszym punktem było oficjalne oddanie do użytku stadionu sportowego przy ul. 1 Maja. Wydarzeniu towarzyszyły także niedzielne koncerty z gwiazdą wieczoru, zespołem Myslovitz.
Gruntowna modernizacja strzyżowskiego stadionu zaczęła się w październiku 2017 i przez ten czas m.in. zostały wybudowane: nowa trybuna na 300 miejsc wraz z szatniami i obiektami sanitarnymi, drogi przeciwpożarowe, ogrodzenie, zamontowano monitoring, stworzono kanalizacje deszczowe, zainstalowano profesjonalne oświetlenie, przebudowano płytę boiska (nawadnianą i drenowaną) oraz powstała infrastruktura lekkoatletyczna: bieżnia 4-torowa na 400 m, bieżnia 6-ciotorowa na 110 m, obszar do pchnięcia kulą, skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż jak i rzutu oszczepem. Całość inwestycji kosztowała ponad 10 milionów złotych, z czego 5 milionów pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład.
I Rodzinne Igrzyska Lekkoatletyczne
Obiekt został oficjalnie oddany do użytku w sobotę 2 września. Uroczystości tej towarzyszyły I Rodzinne Igrzyska Lekkoatletyczne dla mieszkańców Gminy Strzyżów. Wydarzenie otworzył Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, który powitał obecnych na wydarzeniu wójtów sąsiednich gmin, radnych oraz młodszych i starszych sportowców.
- Wśród pojawiających się wątpliwości, zapewniam, że odnowiony stadion nie będzie obiektem zamkniętym, lecz powszechnie dostępnym, „będzie żył” organizowanymi wydarzeniami sportowymi. Ma służyć zarówno piłkarzom „Wisłoka” Strzyżów, dzieciom i młodzieży - szczególnie w czasie zawodów szkolnych - jak również chętnym osobom dorosłym – zapewnił burmistrz. Podziękował także wszystkim, którzy byli przez te lata zaangażowani w remont obiektu – projektantom, wykonawcom oraz wszystkim osobom, które włączyły się w organizację sobotniego wydarzenia.
Po inauguracji, rozpoczęły się Igrzyska Lekkoatletyczne. Konkurencje zostały podzielone na cztery bloki: szybkościowy, skocznościowy, rzutowy, wytrzymałościowy oraz sztafety rodzinne. W poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych (m.in. bieg na 60 m, skok w dal, pięcioskok, rzut piłeczką palantową, bieg na 800 m), podzielonych ze względu na kategorie wiekowe oraz płeć, wielogodzinne współzawodnictwo wyłoniło zwycięzców. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki ufundowane przez firmę Modern Forms. W trakcie trwania imprezy można było zjeść coś dobrego w strefie gastronomicznej, a na dzieci czekało miasteczko policji oraz darmowe dmuchańce. Swoje stoisko profilaktyczne miał także Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ds. Uzależnień.
W dalszej części wydarzenia Burmistrz Strzyżowa w towarzystwie Mieczysława Golby, prezesa Podkarpackiego Polskiego Związku Piłki Nożnej, przywitał wszystkich kibiców, którzy tłumnie przybyli na mecz Wisłoka Strzyżów z LKS Albatros Szufnarowa. Pan prezes z podziwem odniósł się do zrealizowanej w Strzyżowie inwestycji, która wzbogaciła mapę nowoczesnych obiektów piłkarskich podkarpacia. Prezes Klubu Wisłok Strzyżów (który jest oficjalnym zarządcą obiektu), Mariusz Margański odebrał natomiast komplet piłek przekazany przez posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha. Zacięta rywalizacja sportowa obu drużyn na dziewiczej murawie zakończyła się zwycięstwem gospodarzy 4:2.
Rockowa niedziela
Niedziela 3 września przywitała wszystkich ulewnym deszczem. Letnie słońce nie powiedziało jednak ostatniego słowa i późnym popołudniem przegoniło większość chmur, dając mieszkańcom gminy sposobność, by ten ostatni wakacyjny dzień mogli spędzić radośnie i pobawić się na placu Domu Kultury „Sokół” w rytm muzyki rockowej, zaś na dzieci czekała strefa gier wielkoformatowych ZiquaFun. Jako pierwszy wystąpił z mocnym brzmieniem zespół Liver. W skład zespołu wchodzą: gitarzysta, kompozytor i autor tekstów Szymon Grela, basista Mirosław Grela i perkusista Robert Winczowski, grający klasyczny rock z domieszką bluesa, country, funky i wielu innych gatunków muzycznych.
Następnie na scenę wkroczyli jakże charyzmatyczni muzycy zespołu Alergen, na czele z frontmenem Pawełem Nawrockim, który swoim głosem, ale także luzem i poczuciem humoru zachwycił szczególnie damską część widowni. Na swojej stronie muzycy napisali: „Koncerty to dla nas łyk świeżego powietrza, paliwo rakietowe do dalszego działania. <<Wiatr w obie strony>> to jest to co kochamy najbardziej w spotkaniach z publicznością”. Kto był w niedzielę na placu DK, ten wie, że nie ma w tych słowach ani odrobiny przesady.
Kolejnym punktem programu był występ „swojaków” - uwielbianego przez strzyżowską publiczność zespołu Yellow Horse. Tych muzyków nie trzeba przedstawiać. Warto wspomnieć jedynie, że wśród zagranych Strzyżowianom utworów znalazły się dwa najnowsze single: „Burn” i „Without Your Love”.
Tuż przed godziną 21.00 plac DK wypełnił się po same brzegi – wszystko za sprawą gwiazdy wieczoru, zespołu Myslovitz. Blisko godzina magicznego koncertu zespołu, którego skład stanowią: Przemek Myszor, Wojciech Powaga , Jacek Kuderski , Wojciech „LALA” Kuderski oraz obecny wokalista Mateusz Parzymięso, na pewno na długo zostanie w pamięci strzyżowskiej publiczności.
Wydarzenie zakończył burmistrz Waldemar Góra, który podziękował wszystkim obecnym zarówno w sobotę na stadionie, jak i w niedzielę na placu DK, którzy postanowili ten ostatni wakacyjny weekend spędzić uczestnicząc w imprezach zorganizowanych w ramach Dni Strzyżowa 2023. Całość wydarzenia poprowadził Wojciech Jemioła.
Organizatorzy:
Gmina Strzyżów
Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie
Dom Kultury „Sokół”
Miejski Klub Sportowy „Wisłok”
Szkolny Związek Sportowy
Partnerzy:
Centrum Integracji Społecznej
Kazimierz Zimny
Sponsorzy:
Bank Spółdzielczy w Strzyżowie
Pod Herbami
Modern Forms
Form Active
Catering Galicja
Pizzeria Combo
Patroni medialni:
Nowiny24.pl
„Waga i Miecz”
A. Kozioł
Zobacz zdjęcia:
Krzysztof Szaro fotografia -stadion
Fragment występu Zespołu Alergen
Fragment występu Zespołu Yellow Horse
Fragment występu Zespołu Myslovitz