Informacje ogólne
Obszar: 140,23 km2
Liczba mieszkańców: 19 733 (na dzień 31.12.2023 r.)
Liczba miejscowości: 14 wsi i miasto Strzyżów
Gmina Strzyżów położona jest na południowy zachód od Rzeszowa w centralnej części powiatu strzyżowskiego. Obejmuje miasto Strzyżów oraz 14 wsi: Bonarówkę, Brzeżankę, Dobrzechów, Gbiska, Glinik Charzewski, Glinik Zaborowski, Godową, Grodzisko, Łętownię, Tropie, Wysoką Strzyżowską, Zawadkę, Żarnową i Żyznów. Malownicze, pagórkowate tereny gminy z łagodnymi, rozległymi wzgórzami, z których rozpościerają się piękne widoki, leżą w obszarze Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego – jednego z piękniejszych i ciekawszych regionów województwa Podkarpackiego. Krajobraz Pogórza charakteryzuje się długimi pasmami wzgórz, które w sporej części porastają tu gęste lasy iglasto-liściaste, pośród nich wiją się liczne potoki, z których wiele kończy swój bieg w rzece Wisłok. Nie brak też wąwozów, jarów i kotlin. Niski stopień zagrożenia środowiska naturalnego pozwolił tu zachować liczne cenne zbiorowiska roślinne i bogatą faunę.
Wartościowe przyrodniczo tereny Ziemi Strzyżowskiej objęte są ochroną w ramach Strzyżowsko-Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Występuje tu klimat podgórski, przeważają wiatry zachodnie i południowo-zachodnie.
Duże kompleksy dobrze zachowanych lasów oraz zróżnicowana budowa geomorfologiczna stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki. Przez najciekawsze fragmenty terenu przebiegają trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i czarny. Gmina Strzyżów dysponuje także bogatą bazą obiektów sportowo-rekreacyjny, jak: Kryta Pływalnia "Otylia" z kompleksem basenów - jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na Podkarpaciu, stoki narciarskie, lodowisko, korty tenisowe, stadion i boiska sportowe, i wiele innych.
Ślady bogatej historii tych ziem zachowały się w licznych, cennych obiektach zabytkowych. Niewątpliwą atrakcją Strzyżowa jest tunel schronowy z okresu II wojny światowej, XV-wieczny kościół parafialny czy XIX-wieczna drewniana cerkiew w Bonarówce. Jedną z lepiej zachowanych pamiątek po licznej kiedyś w Strzyżowie społeczności żydowskiej, jest budynek dawnej synagogi (obecnie biblioteki).
Wszystko to sprawia, że gmina Strzyżów, to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu zarówno dla osób poszukujących relaksu i równowagi w ciszy, wśród pięknej przyrody, jak i szukających wrażeń amatorów sportów zimowych czy kolarstwa górskiego.