Powierzchnia: 849,7577
Liczba ludności: 779 (stan na dzień 31.12.2023 r.)
Żarnowa leży na wschód od Strzyżowa nad rzeką Wisłok. Graniczy ze Strzyżowem, Glinikiem Charzewskim, Godową i Połomią. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1433 r. – w tym roku Mikołaj z Pietraszówki zakupił część Żarnowej. W 1536 r. wieś była własnością Mikołaja Machowskiego. Był tu folwark dworski. Według rejestru poborowego z 1536 r., w Żarnowej żyło 26 kmieci. We wsi był dwór zwany Nyzyny, łany dworskie, 3 sadzawki, młyn, łąki i opuszczona karczma. W 1581 r. Żarnowa była własnością Feliksa Wielopolskiego. W 1890 r. w Żarnowej były 2 karczmy i 3 folwarki.
Od początków swego istnienia wieś należała do parafii w Strzyżowie. Dopiero w 1981 r. erygowano tu samodzielną parafię, wydzieloną z parafii strzyżowskiej. Oprócz Żarnowej należy do niej również część Glinika Charzewskiego. Murowany kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Kolbego wybudowano w 1984 r. Duży wkład w wyposażenie kościoła wniósł ksiądz Marian Bober – rodak zamieszkały w USA (ufundował organy, schody i warte zobaczenia witraże).
W Żarnowej jest kilka zabytkowych kapliczek. Najbardziej charakterystyczną jest kapliczka zwana kurhanem lub obeliskiem, usytuowana w północnej części wsi, na kopcu ziemnym, po lewej stronie szosy z Rzeszowa do Strzyżowa. Upamiętnia miejsce stracenia mieszczan strzyżowskich przez wojska Jerzego Rakoczego II, księcia siedmiogrodzkiego. Wzniesiona w II poł. XVII w., odnawiana w XIX i XX w.
W 1969 r. w Żarnowej, obok mostu kolejowego na Wisłoku wzniesiono pomnik (betonowy postument z armatą), dla uczczenia obrony mostów na Wisłoku przez miejscowy oddział AK w walce z okupantem niemieckim. Wieś za bohaterską akcję obrony mostów i działalność partyzancka została odznaczona Krzyżem Walecznych.
Między Żarnową a Strzyżowem Wisłok zatacza duże zakole, obchodząc Żarnowską Górę. Rzeka wkracza tu w ciasny przełom, tworząc tzw. bramę Żarnowską.
Miejscowość posiada dogodne warunki do aktywnego wypoczynku. Przebiega tędy czarny szlak turystyczny, który biegnie atrakcyjnymi widokowo pasmami wzgórz zwanymi działami i przygórzem. Z przysiółka Wielkie Pole rozciąga się widok na dolinę Wisłoka i Strzyżów.
Przez wieś przebiega także trasa rowerowa Strzyżów – Żarnowa – Strzyżów o długości 10 km oznaczona na „Mapie tras rowerowych zielonych okolic Strzyżowa” kolorem purpurowym.
W Żarnowej znajduje się Szkoła Podstawowa oraz Wiejski Dom Ludowy. Działają tu prężnie Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna.