Powierzchnia: 1389,2847 ha
Liczba ludności: 8 313 (stan na dzień 31.12.2023 r.)
Strzyżów to jedno z najpiękniej położonych miast na Pogórzu Strzyżowskim, 30 km na południowy zachód od Rzeszowa. Jego zabudowa rozciąga się w dolinie Wisłoka, spiętej klamrą niewysokich, zalesionych wzgórz. Stara część miasta, którego dzieje sięgają XIX wieku, zajmuje niewielkie wzniesienie, przez które przebiega droga wojewódzka nr 988 relacji Babica-Warzyce oraz linia kolejowa Rzeszów-Jasło. Dawna, w części zabytkowa architektura centrum, nie została zdominowana przez współczesne budynki, toteż układ urbanistyczny Strzyżowa pozostał klarowny i czytelny, a jego małomiasteczkowy charakter odznacza się harmonią i swoistym pięknem.
Strzyżów zamieszkuje dziś ok. 8,5 tys. mieszkańców. Jest siedzibą władz gminy i powiatu. Miasto, choć niewielkie, pełne jest urokliwych miejsc. XIX-wieczne kamieniczki w Rynku z charakterystyczną wieżą kościelną i bryłą XV-wiecznego kościoła nadają mu niepowtarzalnego klimatu. Na każdym rogu i w każdym zaułku można spotkać ślady bogatej historii, które mieszają się z dążeniem do rozwoju i nowoczesności. Spotkać tu można z jednej strony wiele obiektów zabytkowych, będących świadkami odległej historii tych ziem, jak choćby: XVIII wieczną synagogę żydowską czy będący jedną z większych atrakcji poniemiecki tunel schronowy. Z drugiej zaś strony, w Strzyżowie wybudowano jeden z nowocześniejszych w regionie obiektów sportowych, jakim jest budynek Krytej Pływalni „Otylia” z licznymi atrakcjami, czy nowoczesny i doskonale wyposażony Integracyjny Park Sportu i Rekreacji.
Współczesne miasto jest nie tylko ważnym centrum gospodarczym, ale również kulturalnym dla 14 okolicznych wsi. Wiodącą rolę pełni tu Dom Kultury „Sokół”, który co roku organizuje liczne imprezy kulturalne: przedstawienia teatralne, wernisaże, koncerty, występy zespołów tanecznych i wiele innych.
Strzyżów, to także kolebka oddolnych inicjatyw mieszkańców - działa tu kilkadziesiąt organizacji pozarządowych o różnorodnym charakterze. Bogate tradycje sportowe Strzyżowa, które wiążą się z funkcjonowaniem w mieście do lat 60 XX w. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, kontynuowane są przez liczne kluby sportowe. Dynamicznie rozwija się także współpraca zagraniczna miasta z partnerami z całej Europy.