Powierzchnia: 1331,4913 ha
Liczba ludności: 822 (stan na dzień 31.12.2023 r.)
Żyznów leży nad rzeką Stobnicą, będącą dopływem Wisłoka. Przez całą wieś wzdłuż lewego brzegu rzeki przebiega droga wojewódzka nr 989 Strzyżów–Lutcza. Otoczony jest od północnego wschodu zalesionymi wzgórzami: od zachodu grzbietem Brzeżanka (484 m n.p.m.), od południa wzgórzami Łysa Góra (424 m n.p.m.) i Wiśnia (385 m n.p.m.). Wieś od wschodu graniczy z Lutczą, od zachodu z Godową, od północy z Jawornikiem, od południa z Bonarówką.
Nazwa Żyznów pochodzi od żyznej, urodzajnej gleby, czego najlepszym dowodem jest ocena lustratorów królewskich z roku 1536, którzy wydajność gleby oszacowali na 1300 grzywien, podczas gdy sąsiednią, o wiele większą obszarem Lutczę, ocenili na 600 grzywien.
Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniali się właściciele wsi. Pod koniec XVII w. Żyznów Dolny wraz z Godową stał się własnością Antoniego Dydyńskiego, który w tym czasie doszedł do znacznego majątku. Żyznów Górny przeszedł w ręce Józefa Radziwiłła, który poszerzał swój majątek, skupiając wsie w okolicach Strzyżowa (m.in. Gbiska, Tropie, Łętownia).
W 1847 r. właścicielem wsi była rodzina Łempickich, której staraniem wzniesiono pałac. Późniejsza właścicielka Żyznowa, Maria Straszewska, córka Hilarego Łempickiego, założyła park położony na północny zachód od pałacu z prostokątnym stawem i okrągłą wyspą. W 1877 r. dobra przeszły na własność córek Marii: Heleny i Jadwigi Straszewskich. Po śmierci Jadwigi, majątek przejęła Helena hrabina Łosiowa, a po jej śmierci w 1898 r., dobra te otrzymał jej mąż – hrabia Witold Łoś. W 1917 roku sprzedał on żyznowski dwór Bylickim, którzy byli jego właścicielami do 1944 r., kiedy to majątek upaństwowiono.
W skład założenia pałacowo-parkowego, prócz pałacu, wchodzi budynek administracyjny tzw. Andrzejówka, dawne stajnie (obecnie budynek gospodarczy) oraz park. Piętrowy pałac został wzniesiony pod koniec XVIII lub na pocz. XIX w. na planie prostokąta w stylu neoklasycystycznym. Fasadę frontową stanowi portyk wgłębny wsparty na ośmiu kolumnach. W czasie II wojny światowej znajdował się tu szpital wojskowy służący rosyjskim żołnierzom, przywożonym z frontu przebiegającego koło Gogołowa. Natomiast w latach 1945–1948 było tu sanatorium przeciwgruźlicze. Od 1949 r. mieści się w nim Państwowy Dom Dziecka (obecnie podzielony na dwie placówki).
Na północ od budynku rozciąga się park krajobrazowy, założony przed 1877 rokiem, wg projektu Marii Straszewskiej. Zachowały się aleje lipowa i kasztanowa, kilka okazów dębów (ok. 150-letnich), sosny kanadyjskie, graby, akacje. Do naszych czasów przetrwał prostokątny staw z wyspą. W miejscu, gdzie była stajnia, został wybudowany Dom Ludowy.
W miejscowości znajduje się kościół pw. Przemienienia Pańskiego i św. Barbary z 1862 r. Decyzję o jego budowie podjęto, gdy okazało się, że kaplica pw. św. Barbary, w której dotychczas odbywały się nabożeństwa, ze względu na zły stan musi być rozebrana. W miejscu kaplicy stoi dziś ceglana kapliczka św. Barbary, przeszklona ostrołukowymi oknami z kopią figurki św. Barbary. Na wschód od kościoła znajduje się dzwonnica z 1929 r., z której dzwony na czas II wojny światowej zakopano. Obok świątyni znajduje się plebania wybudowana w 1914 r., której fundatorem był hrabia Witold Łoś.
W Żyznowie jest kilka krzyży i kapliczek. Na uwagę zasługuje kapliczka św. Walentego z figurą św. Walentego i św. Barbary w środku z XIX w. oraz kapliczka słupowa przy drodze na cmentarz ufundowana w 1863 r. W lesie Wiśnia Góra znajduje się kapliczka z XIX wieku. U podstawy kapliczki znajduje się studzienka z wodą źródlaną, która znana była z cudotwórczej mocy.
Przez wieś przebiega Szlak Architektury Drewnianej oraz szlak rowerowy liczący 22 km. Szlak ten poprowadzony jest pętlą ze Strzyżowa przez Brzeżankę, Bonarówkę, Żyznów i Godową z powrotem do Strzyżowa. Trasa prowadzi przez największe partie wzniesień Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego oraz wyznaczono na niej punkty widokowe na dolinę Stobnicy.
Funkcjonuje tu także Szkoła Podstawowa. Działają tu Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich.