Powierzchnia: 967,5255 ha
Liczba mieszkańców: 1 023 (stan na dzień 31.12.2023 r.)
Grodzisko podzielone jest na dwie części przez potok zwany Różanką. Zwyczajowo określa się je jako Grodzisko Góra i Grodzisko Dół. Potok bierze swój początek ze źródeł we wsi Różanka i płynie przez Grodzisko, a kończy swój bieg w Wisłoku. Wieś należy do rozdrobnionych osadniczo, posiada wiele przysiółków m.in. Ciśnia, Niebylec, Folwark, Podlasie, Góry, Obszary, Rzeki, Bakonka, Wierzchowina, Budy. Fragment Pogórza Strzyżowskiego na północ od wsi objęto formą ochrony, tworząc Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu
Według badań prof. dr. hab. Jana Żaka, prowadzącego w latach 1956–1957 wykopaliska archeologiczne na wzgórzach powyżej szkoły, osadnictwo na tym terenie sięga przełomu XI i XII w. Wykopaliska te (kamienne i krzemienne toporki, gliniane fragmenty naczyń i ozdób) dowiodły, że istniała tu osada wczesnośredniowieczna. Związek istnienia grodu z obecną nazwą wsi wydaje się uzasadniony – Grodz, Grodyszcze. Pierwsza wzmianka o Grodzisku pochodzi z czasów panowania Bolesława Wstydliwego, tj. z 1277 r. z dokumentu zatwierdzającego uposażenie klasztoru cystersów w Koprzywnicy, nadane im przez Mikołaja Bogorię. W rzeczywistości opactwo weszło w posiadanie Grodziska znacznie później, zapewne w XIV lub początkiem XV w. Jako niekwestionowana własność cystersów Grodzisko występuje w dokumencie z 1413 r.
Przez wiele stuleci, od początków swego istnienia, Grodzisko należało do parafii w Dobrzechowie. Dopiero w 1935 r. powstała nowa parafia Grodzisko wydzielona z parafii Dobrzechów. Należą do niej: Grodzisko, Różanka i Zawadka. W tym czasie wybudowano drewniany kościół użytkowany do momentu postawienia w 1959 r. nowego pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Stanisława Kostki. Do parafii należy także kościół dojazdowy w Różance, wybudowany w 1984 roku pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na terenie parafii Grodzisko znajduje się około 50 kapliczek i krzyży o charakterze religijnym.
We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa, ośrodek zdrowia, stadion sportowy i Dom Ludowy. Najstarszymi organizacjami społecznymi w Grodzisku są Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Od 1995 roku działa tutaj również Parafialny Klub Sportowy „Sokół”. Klub dysponuje pełnowymiarowym stadionem sportowym.