Bieg „Tropem Wilczym” po raz dziewiąty w Strzyżowie
W niedzielę 5 marca br. odbyła się dziewiąta już w Strzyżowie edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg Tropem Wilczym to ogólnopolski projekt koordynowany przez Fundację Wolność i Demokracja z Warszawy, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Organizatorami wydarzenia byli Gmina Strzyżów oraz Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie.
Bieg wpisał się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych na terenie Gminy Strzyżów i jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem biegaczy - na starcie stanęło blisko 130 zawodników z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego, ale także województwa podkarpackiego m.in.: Jasła, Soliny, Krosna i Rzeszowa. Sportowcy mieli w tym roku do przebiegnięcia jeden dystans - 1963 m, którego start oraz meta znajdowały się na wejściu do tunelu schronowego po stronie ul. Żarnowskiej.
Wydarzenie w tym roku poświęcone było pamięci: Alicji Wnorowskiej, Ireny Szajowskiej,Tadeusza Płużańskiego oraz Witolda Pileckiego, którego krótką biografię zaprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej w Żyznowie nazwanej imieniem rotmistrza. Burmistrz Strzyżowa przywitał zebranych, dziękując im za liczne przybycie, odczytał również list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników biegu.
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki z wizerunkami bohaterów tegorocznej edycji, natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii odebrali z rąk Burmistrza Strzyżowa pamiątkowe statuetki. Tego dnia nie liczył się jednak wynik sportowy, a cel, jakim było oddanie hołdu Żołnierzom Niezłomnym.
Najszybsze wśród kobiet:
Anna Święch,
Amelia Ślaska,
Dominika Wróbel.
Najszybsi wśród mężczyzn:
Konrad Bałchan,
Jakub Bartula,
Zbigniew Kąkol.
Pełna lista wyników tutaj
Organizatorami biegu byli: Gmina Strzyżów, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, przy udziale: Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Centrum Integracji Społecznej, Szkoły Podstawowej w Żyznowie, oraz wolontariuszy: Stowarzyszenia Pogórze Ultra Trial oraz OSP Strzyżów. Organizatorzy składają także podziękowania dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie oraz Posterunku SOK w Jaśle za pomoc w zabezpieczeniu biegu.
A. Kozioł
Zobacz zdjęcia autorstwa K. Szaro