Powróć do: DLA MIESZKAŃCA

PROGRAM "CZYSTE POWIETRZE"

   
  

   tabliczka_czyste_powietrze  
 

CZYSTE POWIETRZE to program priorytetowy, który realizowany jest na terenie całego kraju. W Gminie Strzyżów, na podstawie zawartego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, działa Punkt Konsultacyjny.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego, podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są:

• właścicielami / współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub

• wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

• minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych

 

Na jeden budynek lub lokal mieszkalny można dostać jedno dofinansowanie, a beneficjentem można być tylko raz. 

Dotacja jest wypłacana przez WFOŚiGW w całości lub w maksymalnie trzech częściach. Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje tylko w tych budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 r. Dopuszcza się pozostawienie kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne, ale pod warunkiem, że spełniają wymagania ekoprojektu oraz docelowe wymogi uchwał antysmogowych obowiązujących na danym terenie oraz nie są głównym źródłem ogrzewania.

Od 31 marca 2025 r. nowa odsłona programu wprowadza kilka istotnych modyfikacji:

•  Obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego przed i po inwestycji;

• Warunki najwyższego dofinansowania uzależnione od kryterium dochodowego i standardu energetycznego budynku;

• Ogólnopolski system operatorów – Gmina Strzyżów, aby wspierać beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania, podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie „Porozumienie operatorskie”; 

• Racjonalizacja wydatków-maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych, w tym limity dotacji jednostkowych na m2 powierzchni ocieplenia.
Wyższe progi dochodowe

 

Program zakłada trzy poziomy dofinansowania według progów dochodowych w gospodarstwie domowym, które zostały podwyższone. 

tabelka_1 

 

Potwierdzony standard energetyczny domu

W ramach programu wprowadzono ponadto wymóg obowiązkowego potwierdzenia standardu energetycznego budynku – zarówno przed przeprowadzeniem inwestycji, jak i po. Mają do tego posłużyć:

•  przed realizacją przedsięwzięcia – audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym audyt energetyczny (określą, jaki jest stan energetyczny budynku i jakie prace należy wykonać, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania),
•  po realizacji przedsięwzięcia – świadectwo charakterystyki energetycznej (potwierdzi zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania).


Oba te dokumenty muszą być podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na stronie: rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych), powinny być poprzedzone wizytą w domu. Na audyt i świadectwo można również pozyskać dotację z programu Czyste Powietrze – łącznie do 1 600 zł.

 

Budynki z określonym wskaźnikiem standardu energetycznego możemy przydzielić do trzech kategorii

 

tablek_a2 

 

Operator. Kto to, komu i w czym może pomóc?

 

W ramach reformy wprowadzono ogólnopolski system operatorów. Gmina Strzyżów przystąpiła do tego systemu, aby bezpłatnie wspierać swoich mieszkańców krok po kroku, od podjęcia decyzji o dofinansowaniu, przez realizację przedsięwzięcia aż do jego zakończenia i rozliczenia. Najwyższy poziom dofinansowania będzie dostępny tylko przy wsparciu operatora. Podobna sytuacja dotyczy dotacji z prefinansowaniem. W przypadku poziomu podwyższonego będzie to opcja do wyboru.

 

Prefinansowanie na nowych zasadach

 

Prefinansowanie (zaliczka) w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze możliwe jest tylko przez operatora i tylko w najwyższym oraz podwyższonym poziomie dofinansowania. Zaliczka wynosi do 35% i jest uwarunkowana przedłożeniem wraz z wnioskiem o dofinansowanie maksymalnie trzech umów z wykonawcami na realizację przedsięwzięcia. WFOŚiGW będzie wypłacał zaliczkę na konto wykonawcy na podstawie: dyspozycji beneficjenta, faktury zaliczkowej oraz listy sprawdzającej operatora, potwierdzającej spełnienie warunków programu.

 

Lista zielonych materiałów i urządzeń tzw. lista ZUM

 

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą skorzystać z listy ZUM, która pomaga w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. Lista ZUM jest obowiązkowa w przypadku wyboru: pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet. Obecnie na liście znajdują się tylko te pompy ciepła, które mają badania z europejskiego laboratorium, potwierdzające zadeklarowane przez producenta parametry urządzania. 

 

Jaki jest maksymalny czas realizacji przedsięwzięcia:

 

Program przewiduje czas realizacji przedsięwzięcia dla dotacji oraz dotacji z prefinansowaniem: do 24 miesięcy od daty złożenia wniosku.

 

Na co można otrzymać dofinansowanie?

 

• Wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe ekologiczne źródło ciepła np. pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie lub na pellet, ogrzewanie elektryczne (zgodnie z listą ZUM);
• Modernizację instalacji grzewczej i instalację ciepłej wody użytkowej;
• Ocieplenie budynku;
• Wymianę okien i drzwi;
• Zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
• Audyt energetyczny;
• Świadectwo charakterystyki energetycznej;
• Katalog kosztów kwalifikowanych znajduje się w załączniku nr 2 do programu.

 

W nowej odsłonie programu nie można uzyskać dofinansowania na kotły gazowe! Dla osób, które dokonały takiej inwestycji w 2024 r. i nie zdążyły złożyć wniosku będzie przewidziany odrębny nabór. 

 

Racjonalne wydatki

W nowym Czystym Powietrzu określone zostały maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych. Ograniczono także poziom dofinansowania do prac towarzyszących niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, ale niebędących jego głównym elementem. Wyznaczono limity dotacji jednostkowych na metr kwadratowy powierzchni ocieplenia stropów, podłóg i ścian oraz za okna. 

Warto przypomnieć, że podatek od towarów i usług (VAT) nie jest kosztem kwalifikowanym, zatem jego koszt będzie ponosił zawsze beneficjent.

Poniżej przedstawiono maksymalny poziom dofinansowania poszczególnych kosztów kwalifikowanych. Przed wypełnieniem wniosku, koniecznie sprawdź załącznik 2 do programu Czyste Powietrze, gdzie znajdziesz bardziej szczegółowy opis i wymagania techniczne.

 

tb3 

 

tab4 

 

tab5 

Źródło: Podręcznik (część I) nowego programu Czyste Powietrze obowiązującego od 31 marca 2025 r.

 

Więcej informacji na temat programu można uzyskać: 

• w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie;
• w Gminnym Punkcie konsultacyjno-informacyjnym Programu „Czyste Powietrze”, zlokalizowanym w budynku Urzędu Miejskiego w Strzyżowie ul. Przecławczyka 5  w Strzyżowie, piętro II, pok. nr 32.  Punkt czynny jest we wtorki i środy w godzinach 9.00 – 14.00 (17 2761 354 wew. 132);
• pod numerem telefonu infolinii ogólnopolskiej: 22 340 40 80 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00;
• na stronie www.czystepowietrze.gov.pl;

 

Zgodnie z zapisami najnowszej wersji Porozumienia, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie udostępnił aktualne informacje dotyczące wdrażania Programu „Czyste Powietrze” na terenie gminy Strzyżów. Dane na dzień 30.09.2024 r. dotyczą liczby złożonych wniosków o dofinansowanie, liczby zawartych umów, liczby zrealizowanych przedsięwzięć, kwocie wypłaconych dotacji. 

 

 

 

 

Dane dotyczące Programu „Czyste Powietrze” w gminie Strzyżów na dzień 02.05.2025 r. kształtują się następująco:

•      Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie – 534

•       Liczba zawartych umów – 446

•       Liczba przedsięwzięć zrealizowanych (umowy zakończone) – 254

•      Kwota wypłaconych dotacji (umowy zakończone) – 7 264 574,34 zł

 

 

 LOTOYP_kocnyw 

 

 

Pliki do pobrania:

Zmiany w Programie Czyste Powietrze
Format: pdf, 679.37 kB