Powierzchnia: 413,7969
Liczba ludności: 360 (stan na dzień 31.12.2023 r.)
Tropie to pagórkowata osada, położona w dolinie potoku stanowiącego lewobrzeżny dopływ potoku Różanka, który przepływa przez Grodzisko. Wieś od północy graniczy z Pstrągową, od północnego zachodu z Dobrzechowem, od południowego wschodu ze Strzyżowem, od wschodu z Łętownią.
Dokładna data powstania wsi nie jest znana. Wiadomo tylko, że już w 1419 r. zanotowany jest w dokumentach niejaki Sebastian de Troppe (z Tropia). Wieś jest wymieniona w dokumencie z 1434 r. wśród posiadłości Pakosza ze Strzyżowa i Czudca, który posiadał do 1457 r. znaczny majątek ziemski w tej okolicy. Historyk Jan Długosz podaje, że w Tropiu był folwark sołtysi z dwoma łanami pola, karczma i młyn, rozwijało się tu bartnictwo, a więc wosk i miód stanowiły składniki danin w naturze dla dworu właścicieli wsi.
Notuje się częste zmiany właścicieli - w 1581 r. Tropie stanowiło własność Bączalskich. Wsi, w XVIII w. Tropie, Łętownia, Gbiska i Żyznów należały do Józefa Radziwiłła, a w XIX w. do rodu Skrzyńskich, następnie do Wołkowickich. Po II wojnie światowej ziemię dworską rozparcelowano, zabudowania folwarku i gorzelnię upaństwowiono. W 1984 r. część wsi Tropie, przylegającą bezpośrednio do Strzyżowa, przyłączono do miasta.
Dziś we wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna oraz Przedszkole Samorządowe. Przedszkole rozpoczęło swoją działalność 26 wrzenia 2016 roku. Zajmuje budynek byłej Szkoły Podstawowej w Tropii. Przedszkole Samorządowe w Tropii usytuowane jest w bezpiecznym i cichym miejscu, posiada plac zabaw z nowym i bezpiecznym wyposażeniem. Dysponuje 50 miejscami.
W Tropi znajduje się kilka krzyży i kapliczek. Najstarszą jest ceglana w stylu neogotyckim, z oknami zakończonymi łukiem ostrym i niewielkimi witrażykami w oknach (ściany boczne) i w zwieńczeniu drzwi.
Wieś ma urozmaiconą rzeźbę terenu z punktami widokowymi na odkrytym grzbiecie, ciągnącym się od strzyżowskiego lasu zwanego Bukowcem, nad Ciśnią – przysiółkiem Grodziska do przysiółka Bania w Zawadce. Przebiega tędy szlak żółty PTTK z Dynowa do Kołaczyc, przecinający wieś w okolicach remizy oraz szlak rowerowy oznakowany kolorem czerwonym na „Mapie tras rowerowych zielonych okolic Strzyżowa”, biegnący grzbietem granicznym z Łętownią.