Powróć do: Miejscowości

Tropie

Powierzchnia: 413,7969
Liczba ludności: 360 (stan na dzień 31.12.2023 r.)

 

 

Tropie to pagórkowata osa­da, położona w dolinie po­toku stanowiącego lewobrzeż­ny dopływ potoku Różanka, który przepływa przez Grodzi­sko. Wieś od północy graniczy z Pstrągową, od północnego zachodu z Dobrzechowem, od południowego wschodu ze Strzyżowem, od wschodu z Łętownią.

 

Dokładna data powstania wsi nie jest znana. Wiado­mo tylko, że już w 1419 r. zanotowany jest w dokumen­tach niejaki Sebastian de Troppe (z Tropia). Wieś jest wymieniona w dokumencie z 1434 r. wśród posiadłości Pakosza ze Strzyżowa i Czud­ca, który posiadał do 1457 r. znaczny majątek ziemski w tej okolicy. Historyk Jan Długosz podaje, że w Tropiu był fol­wark sołtysi z dwoma łanami pola, karczma i młyn, rozwi­jało się tu bartnictwo, a więc wosk i miód stanowiły składni­ki danin w naturze dla dworu właścicieli wsi.

 

Notuje się częste zmiany właścicieli -  w 1581 r. Tropie stano­wiło własność Bączalskich. Wsi, w XVIII w. Tropie, Łętownia, Gbiska i Żyznów należały do Józefa Radziwiłła, a w XIX w. do rodu Skrzyńskich, następnie do Wołkowickich. Po II woj­nie światowej ziemię dworską rozparcelowano, zabudowania folwarku i gorzelnię upań­stwowiono. W 1984 r. część wsi Tropie, przylegającą bez­pośrednio do Strzyżowa, przy­łączono do miasta.

 

Dziś we wsi działa Ochot­nicza Straż Pożarna oraz Przedszkole Samorządowe. Przedszkole rozpoczęło swoją działalność 26 wrzenia 2016 roku.  Zajmuje budynek byłej Szkoły Podstawowej w Tropii.  Przedszkole Samorządowe w Tropii usytuowane jest w bezpiecznym i cichym miejscu, posiada plac zabaw z nowym i bezpiecznym wyposażeniem. Dysponuje 50 miejscami.

 

W Tropi znajduje się kilka krzy­ży i kapli­czek. Naj­starszą jest ceglana w stylu neo­gotyckim, z oknami zakończo­nymi łukiem ostrym i niewielkimi witrażykami w oknach (ściany boczne) i w zwieńczeniu drzwi.

 

Wieś ma urozmaiconą rzeźbę tere­nu z punktami widokowymi na odkrytym grzbiecie, cią­gnącym się od strzyżowskiego lasu zwanego Bukowcem, nad Ciśnią – przysiółkiem Grodziska do przysiółka Bania w Zawadce. Przebiega tędy szlak żółty PTTK z Dynowa do Kołaczyc, przecinający wieś w okolicach remizy oraz szlak rowerowy oznakowany ko­lorem czerwonym na „Mapie tras rowerowych zielonych okolic Strzyżowa”, biegnący grzbietem granicznym z Łę­townią.